Наша бульбашка міцна. Ми всі віримо в критичне мислення, робимо свідомий розважливий вибір, голосуємо на виборах раціонально, думаємо холодною головою, оперуємо фактами та доказами. До наступного срачу. До наступного фейку. До наступного зашквару.
Син останнім часом почав скаржитися на головний біль. Спершу я не звернула увагу, але коли це почало повторюватися на 2-й, 3-й день скарг і похід до медсестри, почала розбиратися, у чому проблема. І виявилося, голова болить у сина та інших однокласників, коли вони сидять поблизу вчителя 1-2 парти і після спілкування поруч із вчителем. У знайомих матусь аналогічна ситуація. Я підозрюю, що причина головного болю у учнів — вакциновані вчителі.
- Використання слів “визначити”, “прийти до висновку” та інших, що пов’язані із раціональністю та аргументацією, що базується на фактах зростало у період між 1850 та 1980-ми роками.
- В 1980-му епоха раціональності закінчилася. Частота раціональних слів почала знижуватися. Натомість емоційно забарвлені слова, такі як “відчувати”, “вірити” почала зростати.
- З 2007-го тренд ірраціональності доповнився іншою тенденцією — з’явилося більше слів, що апелюють до власного досвіду на противагу словам, що описують колективно визнані істини. І розвиток цієї тенденції пов’язують з появою соціальних мереж. Нагадаю Фейсбук з’явився у 2004-му. А перша соціальна мережа SixDegrees — в 1996-му.