Оповідь шістдесят п’ята, котра обов’язкова для читання, якщо є сумніви щодо того, чим краще торгувати

065-wine

 

О дбайливий Читачу, гойдалка сумнівів не надто приємна річ — вона інколи дошкуляє дуже сильно, аж нудить від неї і здатна вона вивести з рівноваги найавторитетніших особистостей, особливо коли ці люди ще на початку шляху свого, і повною мірою ще не усвідомлюють, що вони найавторитетніші особистості.

Тому, о щедрий Читачу, маю щирі сподівання, що оповідь ця не тільки гойдалку сумнівів зупинить, а й примусить замовкнути альтерегоїстичних ораторів.

Якось на заняттях учень запитав:

— Вчителю, що ти можеш сказати з питання етики і моралі у торгівлі?

— Ти маєш на увазі якусь конкретну ситуацію, чи бажаєш поговорити про етику взагалі? — уточнив Вчитель.

— Я хотів би знати, як ти вважаєш, чи добре торгувати ну, до прикладу, цигарками, вином чи зброєю, — пояснив учень.

— Добре торгувати — добре, а погано — погано, — відповів Вчитель.

Відповідь Вчителя дещо спантеличила учня:

— Що ти маєш на увазі, коли так говориш, Вчителю?

— Я засмучений тим, що тобі потрібне роз'яснення. Втім, якщо так, будь-ласка: краще добре торгувати вином, аніж погано торгувати… ну, скажімо, ліками.

Учень подякував Вчителю.

А що чи хто визначає, о проникливий Читачу, цінність та користь товару чи послуги для суспільства? Звички, звичаї, традиції, вірування того ж таки суспільства, причому доволі суб'єктивно.

Уяви, о Читачу, якби ти торгував горілкою і свининою в мусульманській країні. Двері твоєї крамниці закидали б камінням обурені охоронці моралі. Натомість в християнському світі з таким товаром (горілка та свинина), ти мав би всі шанси якісною працею своєю заслужити справедливу пошану і досягнути вершин слави, визнання та високих прибутків.

А тепер уяви, о Читачу, що в християнській країні ти відверто торгуєш гашишем — запросто, наче цигарками. Дуже швидко ти опинився би або за ґратами, або у глибокому підпіллі. Натомість у мусульманському світі мораль людська до гашишу більш ніж лояльна.

Зрештою, о Читачу, сумирний шоколад також може призвести до тяжкого узалежнення.

Усе відносно, о щасливий Читачу, то ж спокійно стався до всіх заборон та правил, аби лишень прибуток був стабільним та високим.

 


One Response so far.

  1. Це все правильно сказано, але в наш час потрібно заробляти чимось собі на життя.Тому я вважаю, що чим би ти не торгував-це не буде погано.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-15950741-2']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();