Оповідь сорок друга, котра нарешті приводить Читача до одного безіменного містечка

Ось, о терпеливий та наполегливий Читачу, ми вже увійшли до одного безіменного містечка. Як і кожний населений пункт, воно має на під’їздах до себе знак, на якому зазвичай пишуть назву міста чи селища. А, оскільки, як ти вже мав нагоду дізнатися з попередньої оповіді, містечко це безіменне, то й напис на цьому знакові відсутній. І позаяк ти, о хоробрий Читачу, першовідкривач, то маєш повне право придумати цьому містечку назву та вписати її і на знаку, і в своїй мапі.

А поки ти думаєш над назвою для містечка, поділюся з тобою останнім плодом з того дерева, під яким ми ласували солодкими бувальщинами — його я прихопила в останню мить, коли ми виходили на дорогу, покидаючи гостинне дерево.

Якось за величезні заслуги перед Ісламом послав Аллах Ангела до одного Чоловіка.

І коли з’явився Ангел, то говорив він:

— О, правовірний Чоловіче, за твої численні чесноти Аллах ще при житті твоєму винагороджує тебе. Обирай, що ти хочеш: мудрості, чи грошей?

Впав на коліна і припав до землі Чоловік, не сміючи й глянути на сяючого Ангела, за тим благоговійно промовив:

— Хвала Аллаху милосердному та всевидючому. Більшого щастя та нагороди не має для мене, аніж знати, що Аллах помітив моє ревне виконання заповідей його. Але якщо милостивий Аллах бажає зробити мені подарунок, то чи осмілюся я піти супротив волі його? О, Ангеле, Віснику Всевишнього, дозволь мені взяти мудрість.

Схилив голову на знак згоди Ангел і зійшло Світло на Чоловіка. Одразу потому Ангелу стало цікаво, що ж відчуває Чоловік, тому запитав він:

— Скажи, о, правовірний Чоловіче, як увійшла в тебе велика мудрість, дарована милосердним Аллахом, що змінилося в тобі? З’явилися нові погляди чи думки?

Чоловік встав з колін, обтрусив порох з одягу і сухо промовив:

— З’явилися, о, Ангеле! Треба було брати грошима.

 Правду ж я нещодавно казала тобі, о Читачу: «Будь мудрим».

 Якщо раптом, о заможний Читачу, є в тебе 100 умовних одиниць, то в цьому містечку працює цікавий атракціон. Гроші твої можна запустити в обіг, а прибутком тобі стане цікавий досвід.

Тепер, уяви себе, о Читачу, багатим туристом.

 Було так, що турист потрапив в одне бідненьке містечко, в якому він вирішив зупинитися. Турист зайшов до невеличкого готелю і, залишивши його власнику 100 умовних одиниць у заставу, пішов оглядати номери.

Власник готелю, щойно отримавши гроші, побіг до власника автомайстерні, щоб віддати тому борг.

Власник автомайстерні, щойно отримавши гроші, вирішив розрахуватися зі своїми боргами і рушив до власника крамниці.

Власник крамниці, щойно отримавши гроші, одразу пішов до фермера, якому заборгував за свіже м’ясо.

Фермер, щойно отримавши гроші, поніс їх до місцевої повії, котра довший час розважала його в борг.

Повія, щойно отримавши гроші, полегшено зітхнула і пішла розраховуватися із власником готелю — за нею був борг за оренду номерів, в котрих вона приймала гостей.

Щойно власник готелю отримав 100 умовних одиниць, як з другого поверху спустився турист, сказав, що жоден з номерів йому не підходить, забрав свої гроші та пішов собі геть.

 Якщо ти, о спостережливий Читачу, думаєш, що ніхто нічого у цій оповіді не отримав, то подумай двічі, бо видається мені, що не отримав тільки турист.

Погодься, о Читачу, що не гроші потрібні були мешканцям містечка, а товари та послуги. Й по великому рахунку вони могли б обійтися бартером чи взаємозаліком. Тут я пригадую про проект «Банк часу», де закладено принцип обімну послугами: я працюю якийсь час для будь-кого, кому потрібні мої послуги, а на взамін можу отримати працю будь-кого іншого, хто надає потрібні мені послуги.

А от турист мав би отримати щось за амортизацію своєї банкноти вартістю 100 умовних одиниць, адже якби пройшла ця купюра тисячу кіл, а не одне, то перетворилася б на лахміття. А за який кошт друкувати наступну? Так зазвичай роблять банки — вони запускають в обіг гроші і беруть за це відсотки.

Цікаво, чи можлива якась інша схема обміну ресурсами, товарами та послугами, окрім монетарно-фінансової?


 

Post Tagged with ,

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-15950741-2']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();