Оповідь тридцять третя, у котрій гроші з попередніх двох оповідей опиняються у гаманці конкретного покупця

О красномовний Читачу, ми неодноразово, я в голос, а ти про себе, згадували слово «гроші». І від цього, вони, наче зображення на фотопапері, явили себе разом з однією оповіддю. Матеріалізувалися, так би мовити. Звичайно, о Читачу, поки що ці гроші не впали на тебе рясним паперовим дощем прямо зі стелі. Але хто знає? Можливо невдовзі переливчастим дзвоном монет забринить у твоїй ясній голові яскрава ідея, котра й принесе тобі нові прибутки.

Та наразі облишу вдивлятися, о талановитий Читачу, у твоє, хай і близьке, майбутнє. Бо зрештою вже й нема куди вдивлятися — твоє прийдешнє, почувши мене, накинуло на себе чарівну чадру-невидимку й щезло з моїх очей, тому дивлюся я крізь нього і бачу… А про це взагалі не варто згадувати… Адже чого варта доля без майбутнього?

Даруй мені, о шановний Читачу, за такі «ліричні відступи». Напевно, їх можна було б і уникнути, але тоді мандрівка наша в дечому втратить — з її палітри кольорів випаде одна барва. Ї хоча цінність її така ж, як і багатьох інших кольорів, та без неї аж ніяк не вдасться у всій пишній красі, о вибагливий Читачу, змалювати тобі колись бачене чи почуте мною.

Отже, о Читачу, ми вкотре згадували про гроші і вони не забарилися завітати до нас — поки що віртуально, але з деякими цінними поглядами на свою власну природу.

Тож уяви, о шановний Читачу, ніби динар, гривна, долар, євро чи який інший представник земного грошового фонду асигнований у наше життя для посередництва в операціях по обміну усілякими цінностями, розповідає тобі наступну оповідку (зробити це легко, адже банкноти просто майорять розмаїтими портретами).

 

Учень запитав:

— Вчителю, що таке гроші?

Вчитель поглянув на нього і розсміявся:

— Тільки не кажи, що ти ніколи не бачив грошей. Принаймні одного разу ти їх тримав у своїх руках, коли платив за навчання у Школі! Краще запитай ще раз!

— Так, звичайно, — погодився учень (вочевидь, йому кортіло поставити непросте запитання). — Що таке гроші у гаманці покупця?

— А це дуже гарне запитання, — доброзичливо кивнув головою Вчитель. —  У гаманці покупця гроші… — він витримав паузу, подумав та посміхнувся. — Так, у цьому випадку вони взагалі нічого не вартують!

— Чому це? — здивувався учень. — Адже ми завжди говоримо про прибуток, рахуємо видатки… Підприємство, на якому не будуть звертати увагу на гроші, просто збанкрутує.

— Ти маєш рацію, — сказав Вчитель, — але зараз ми говоримо про гроші у гаманці покупця! До тих пір, поки гроші лежать в його гаманці, це — просто клаптики паперу або шматки металу. Людина може думати над тим, що вона на них придбає, проте роздуми ці в його голові, а не в гаманці! Потім він купує щось, але тільки ту річ, що на його думку є ціннішою для нього за ті гроші, котрі він віддає за цю річ. І вже коли він несе покупку додому, то радіє своєму виграшу — тій різниці, яку зумів отримати від обміну грошей на бажану річ. Але це знову ж не гроші.

— Виходить, що гроші самі по собі нічого не вартують?

— Звісно! — посміхнувся Вчитель. — Я ж казав, гроші це — просто клаптики паперу або шматки металу.

 

Думаю, Вчитель під поняттям «виграш» мав на увазі не тільки матеріальний прибуток, а й певні відчуття, наприклад щастя, за яке люди готові віддати будь-які гроші. А певні покупки дозволяють відчути себе щасливою людиною.   

Переконана, ти, о мудрий і кмітливий Читачу, здогадувався про те, що гроші — лише папір — різнокольорові фантики, надруковані для масштабної рольової гри під назвою «Бізнес». І навіть коли людина прагне просто накопичувати грошові знаки до безкінечності, то й тоді гроші для неї не найголовніше — вона прагне підтримувати необхідний рівень емоційного стану (у кожного він  маніфестує по-своєму), який виникає під час усвідомлення, що вона — володар величезної грошової суми.

Так само, о щедрий і ощадливий Читачу, я переконана і в тому, що відоме тобі призначення грошей — слугувати засобом для досягнення мети, а не бути самою метою.

І оскільки тобі так багато відомо, то мені нічого додати.

В цій оповіді.

 


Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

var _gaq = _gaq || []; _gaq.push(['_setAccount', 'UA-15950741-2']); _gaq.push(['_trackPageview']); (function() { var ga = document.createElement('script'); ga.type = 'text/javascript'; ga.async = true; ga.src = ('https:' == document.location.protocol ? 'https://ssl' : 'http://www') + '.google-analytics.com/ga.js'; var s = document.getElementsByTagName('script')[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s); })();